Roślinność - bardzo ważna część wystroju naszego akwarium. Ale czy tylko wystroju? Ludzie, którzy umieszczają w swoich zbiornikach plastykowe roślinki nie wiedzą chyba jakie mają one spełniać zadania. Oczywiście o sztuczną zieleń nie trzeba dbać, tak... wtedy trzeba co tydzień wymieniać wodę w akwarium. Obok pożytecznych bakterii zamieszkujących filtr i żwir, rośliny biorą udział w złożonym cyklu oczyszczania, mianowicie absorbują azotany i amon powstałe z resztek organicznych. Ponadto pobierając CO2 w procesie fotosyntezy wzbogacają wodę w tlen. Gęsta roślinność stanowi schronienie dla narybku, umożliwia złożenie ikry a niektóre gatunki źle się czują bez bogatej zieleni. Pielęgnacja roślin wodnych jest bardzo pracochłonna i dosyć trudna. Często spotykamy się z żółknięciem liści, obumieraniem, czy innymi chorobami i niedoborami składników pokarmowych, lecz cóż jest lepszego niż satysfakcja z naturalnego i pięknego akwarium obsadzonego zdrową roślinnością. Mam nadzieję, że poniższe porady pomogą Ci uzyskać taki właśnie efekt.
WYBÓR, ZAKUP I SADZENIE
Zanim nabędziemy rośliny, musimy się zastanowić na jaki decydujemy się biotop. To od tego zależy dobór obsady i roślinności. Nie możemy łączyć ryb z Ameryki Południowej z rybami z Azji. To znaczy możemy, ale szanse na rozmnożenie, dobre ich samopoczucie i zdrowie nie ma co liczyć. Tak samo jest z roślinnością. Należy ją odpowiednio dobrać do obsady i parametrów wody.
A więc przyszedł czas na zakup. Najczęściej kierujemy kroki do sklepu zoologicznego, najczęściej także do sklepu w hipermarkecie. Odradzam korzystać z takich zoologów. Wszystko jest tam drogie, niejednokrotnie źle pielęgnowane i chore. Najlepiej jest nabywać wszystko u zaprzyjaźnionych akwarystów. Mamy wtedy pewność, że nabyte przez nas zwierzęta i roślinki są zdrowe i wolne od pasożytów. Jeżeli nie mamy takich znajomości, warto znaleźć dobry sklep zoologiczny.
Dobry nie znaczy wielki i z gigantycznym wyborem wszystkiego. Często małe i niepozorne sklepy prowadzone są przez doświadczonych hodowców, u których zawsze można szukać porady i podzielić się problemami naszego akwarium. Wybierając rośliny musimy zwrócić uwagę na liście, czy są ładne, dobrze rozwinięte, bez plam lub skaz. Nie powinny mieć także nalotu z glonów i żerujących ślimaków. Uczciwy sprzedawca doradzi Wam, które okazy są dorodne. Nierzadko możemy się spotkać z gatunkami nie akwariowymi oferowanymi jako... akwariowe. Te, umieszczone w wodzie po jakimś czasie zgniją.
Czasami zdarza się, że się przystosują, ale nie warto na to liczyć. Nawet, jeśli mamy pewność, że rośliny na nic nie chorują, umieszczamy je na pewien czas w akwarium kwarantannowym. Po tygodniu możemy uznać, że umieszczając je w zbiorniku wprowadzimy jakieś choróbsko, czy pasożyty.
Sadząc należy przestrzegać kilku zasad. Wysokie gatunki należy umieszczać z tyłu akwarium. Możemy nimi zakryć filtr, ukryć za nimi kable od grzałki itd. W środkowej części zbiornika umieszczamy rośliny o średniej wysokości. Na elementach wystroju warto posadzić mech. Z przodu natomiast sadzimy gatunki niskie lub tzw. trawniki, czyli bardzo niskie roślinki płożące, zwykle nie przekraczające 3cm wysokości. Pamiętajmy także o ich ilości.
Jedna sztuka jest równa jednej łodydze! Każdy gatunek preferuje inne oświetlenie. Jedne lubią cień, inne półcień a jeszcze inne pełny dostęp do światła. Musimy to wziąć pod uwagę planując rozmieszczenie.
Przejdźmy teraz do samego sadzenia. Wybraną roślinę oglądamy dokładnie, czy nie widać np. ślimaków. Usuwamy gnijące, bądź uszkodzone liście. Rozplątujemy korzenie i przycinamy je. W żwirze robimy wgłębienie. Możemy umieścić tam nawóz do korzenny i wsadzamy roślinę.
OŚWIETLENIE
Jak pewnie wiecie rośliny potrzebują energii świetlnej w procesie fotosyntezy do tworzenia węglowodanów z dwutlenku węgla i wody. Dołączone do zestawów akwariowych świetlówki są nieodpowiednie. Dlaczego? Otóż w naturze rośliny pobierają ze światła jedynie określony zakres promieniowania, który mogą wykorzystać. Reszta, niepotrzebna część promieniowania skutecznie wykorzystywana jest przez glony.
CO2
Dwutlenek węgla umożliwia tworzenie związków organicznych przez rośliny podczas fotosyntezy, w wyniku czego mogą one rosnąć. CO2 wydzielany jest jako produkt uboczny oddychania przez ludzi i zwierzęta. Przy małej ilości zieleni stężenie dwutlenku węgla jest wystarczające, gdy mamy jednak gęsto obsadzony zbiornik na pewno spotkamy się z jego niedoborem. Napowietrzanie, filtracja i co za tym idzie ruch wody skutecznie usuwają gaz z wody, dlatego powinniśmy nawozić nasze akwarium dwutlenkiem węgla.
SKŁADNIKI POKARMOWE - NAWOŻENIE
Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują związków mineralnych. Dzielimy je na mikroelementy i makroelementy. Aby utrzymać odpowiednią ich zawartość w wodzie, stosujemy różnego rodzaju nawozy. Niektóre dolewa się co miesiąc, inne co tydzień. Wybierając nawóz musimy się upewnić, czy nie posiada w swoim składzie fosforanów, czy azotanów (główne składniki pokarmowe glonów). Musimy uważać, by ich nie przedawkować, stosujmy się do zaleceń producenta. Ja stosuję nawozy: Tetra Plant (cena ok. 40zł za 500ml) jako główny, Tetra Plant Crypto Dunger jako dodatkowy (cena ok. 80zł za 50 tabletek) i w razie potrzeby nawozy z pojedynczymi składnikami np. Molybden firmy Rataj (cena ok. 10zł za buteleczkę). Żółknienie roślin, wyprowadzanie korzeni z łodyg mogą świadczyć o braku któregoś z mikro lub makroelementów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz